Yaşam Boyu Eğitim Felsefesi | Moda Blog

Yaşam Boyu Eğitim Felsefesi

 

 

Tekerrürden ibaret olduğuna inandığımız bu zaman diliminde yeni yeni gün yüzüne çıkmış bir felsefe olmasına rağmen özünün çok geçmişlere dayandığı bir söz belirtebiliriz. Yaşamının son anlarında, kariyerinin zirvesinde bulunan Rönesans dönemi sanatkarı, İtalyan ressamın dediği gibi “hala öğreniyorum”. Bilgiye ulaştıkça ilk öğrenilen şeyin ne kadar azını öğrendiğimiz konusunda bu yazıyı okuyan herkes hemfikir olacaktır.

 

İhtiyaç hiyerarşisi açıklanırken piramidinin en tepesine yerleştirilen kendini gerçekleştirme aslında nedir? Bu sorunun cevabında yaşam boyu eğitimin, yaşam boyu öğrenci olmanın ve öğrenmenin yanı sıra deneyimlemenin verdiği haz yatmaktadır.

 

Bütün eğitim sistemlerinin ihtiyaç duyduğu bir felsefe olmasının yanı sıra özellikle az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde ciddi anlamada ihtiyaç duyulan bir ilerleme yoludur. Bu felsefe topluluklarda olduğu kadar bireyin kendisinde kişisel gelişim yani kendini geliştirme adına önemli bir rol oynadığı kaçınılmaz gerçeklerden biridir.

 

 Neden Yaşam Boyu Eğitim

 

Öncelikle hangi topluluktan olursanız olun değişen çağa ayak uydurmuş olursunuz. İyi ve etkili işler yapıp değişime ayak uydurabilirsiniz.

 

 Önerilen Yetkinlik Alanları

 

Matematiksel ve dijital yetkinlikler, anadil ve yabancı dillerde iletişim, öğrenmeyi öğrenme, sosyal ve toplumsal yetkinliklerin yanı sıra kültürel farkındalık ve kendini ifadede girişken olma gibi yetkinlik alanları barındırır.

 

Çalışma alanında, sosyal hayatta, arkadaşlık ilişkileri, aile ile olan bağlar ve hayatın daha birçok alanında ilerlemenin başlıca koşullarından bir tanesi de yaşam boyu eğitim felsefesini benimsemek ve bireyin bu uğurda hiç durmadan kendini geliştirebileceğinin farkında olmasıdır

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Turkish
Emg Nedir, afrika örgüsü nasıl yapılır,yeni bir iş,emes hastalığı nedir, , Elektronik Nargile, Elektronik Sigara Likit ,Elektronik Sigara