Topuk Ağrısı Nedir? Neden Oluşur? | Moda Blog

Topuk Ağrısı Nedir? Neden Oluşur?

 

Ayak ve ayak bileği 26 kemik, 33 eklem ve 100’den fazla tendondan oluşur. Topuk ayağınızdaki en büyük kemiktir. Topuğunuzu aşırı derecede kullanırsanız veya yaralarsanız, topuk ağrısı yaşayabilirsiniz. Bu hafif ila yüksek ağrı arasında değişebilir. Çoğu durumda, topuk ağrınız varsa, nedeni teşhis etmek için bir doktor veya podyaköre ihtiyaç duyarsınız.

 

 Neden Oluşur?

 

Topuk ağrısı için iki farklı kategori vardır. Birincisi, ayağınıza ait belirli bir alan üzerinde çok fazla etkiden kaynaklanan ağrıyı ifade eden aşırı kullanımdan kaynaklanan tekrarlayan stresten kaynaklanmaktadır. Sıklıkla “topuk ağrısı sendromu” olarak anılan bu durum, topuğun çok düşük olduğu ayakkabı, topuk bölgesinde inceltilmiş yağ pedi veya aktivitenin ani bir artışından kaynaklanabilmektedir. Topuk ağrısı için çok yaygın bir tanı olan plantlar, genellikle aşırı pronasyon (düz ayaklar) gibi biyomekanik problemlerden kaynaklanır.

 

Plantar fascia, ayağın alt yüzeyi boyunca, topuktan orta ayağa ve ön ayağa uzanan geniş bir fibröz doku bandı bandıdır. Aşırı pronasyon, ayak tabanının topuk ve kemer bölgelerinde ağrıya neden olarak, plantar kemerinin aşırı gerginleşmesine ve iltihaplanmasına neden olabilir. Sıklıkla sabah ağrıları sabahın ilk saatlerinde ya da uzunca bir dinlenme süresinin ardından hastaları zorlamaktadır. Gün ilerledikçe ağrı giderek azalacaktır.

 

 Tedavisi Nasıldır?

 

Topuk ağrısını düzgün bir şekilde tedavi etmek için şok emen yastıklara ihtiyaç duyulabilir ve bu durum topuk yükseltme basıncını artırır. Bu, bir topuk fincan, visco topuk yuvası veya şok ve kesme kuvvetlerini absorbe edecek malzemelerle tasarlanmış bir ortot ile gerçekleştirilebilir. Koşula bağlı pronasyonda (genellikle plantar fasit), medial postalama ve iyi kemer desteği olan bir ortototasyon pronasyonun kontrolünü sağlayacak ve plantar fasyanın iltihaplanmasını önleyecektir. Topuk ağrısı tedavisinde ayakkabı seçimi de önemli bir kriterdir. Sağlam bir topuk tezgahı, iyi kemer desteği ve uygun topuk yüksekliği olan ayakkabılar ideal bir seçimdir.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Turkish
Emg Nedir, afrika örgüsü nasıl yapılır,yeni bir iş,emes hastalığı nedir, Genel Bilgi Sitesi, Elektronik Sigara Likit, Elektronik Nargile, Elektronik Sigara