Su Çiçeğinin Bulaşma Evreleri Nelerdir? | Moda Blog

Su Çiçeğinin Bulaşma Evreleri Nelerdir?

Suç çiçeğine varisella – zoster isimli virüs neden olmaktadır. Hastalığın görülmeye başlamasıyla birlikte vücutta kırmızı döküntüler, ateş ve yorgunluk görülür. Bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Herhangi bir şekilde sağdan yada soldan suçiçeği hastalığını kapmış olan bir çocukların yarısından fazlasında yüksek ateş, kaşıntı, sıvı kaybı, baş ağrısı gibi belirtiler gözlemlenir. Hastalığa yakalanan kişilerin %95 kadarı 15 yaş altı kesimdir.

 Su çiçeğinin Belirtileri Nelerdir?

Suçiçeği rahatsızlığının kuluçka süresi yaklaşık olarak 2-3 hafta civarında sürmektedir. Ortalama olarak 3. Hafta itibari ile belirtiler kişide ortaya çıkmaya başlar. Başlangıç aşamasında belirtiler grip gibidir. Sonrasında deride kızarmalar, sivilcelenmeler ve yüksek ateş ortaya çıkar. Çıkan sivilceler ilerleyen dönemlerde kaşıntıya sebep olur ve döküntülere zemin hazırlar. Oluşan bu döküntüler kaşıntılı bir süreçle devam eder. 7 gün içerisinde döküntülerde kabuklanma gözlenir. Kurur ve bulaşıcı olan özelliğini yitirir. Kabuklanma evresi de 7 gün civarı sürer. Gözlerde ve ağzın içerisinde de döküntüler oluşabilir.

Suçiçeği Nasıl Bulaşır?

Suçiçeği hastalığı çok bulaşıcı bir virüse sahiptir. Varisella zoster virüsübir kaç saat bulunduğu ortamda havada canlı şekilde kalabilmektedir. Virüs doğrudan temasla bulaşabilir. Bununla birlikte virüsü taşıyan kişinin hapşırması sonucu da bulaşabilmektedir. Temas sonrası ilk 4 günde virüs vücut içerisinde üst solunum yolları ve lenf bezlerine yerleşir. Sonrasında karaciğer ve dalak gibi önemli organlara ulaşarak burada yayılmaya devam eder. İki haftanın sonunda hastalığa yakalanan kişide baş ağrısı, yüksek ateş, halsizlik gibi belirtiler gözlemlenmeye başlar.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Turkish
Emg Nedir, afrika örgüsü nasıl yapılır,yeni bir iş,emes hastalığı nedir, , Elektronik Nargile, Elektronik Sigara Likit ,Elektronik Sigara