Şok Nedir? Türleri Nelerdir? | Moda Blog

Şok Nedir? Türleri Nelerdir?

 

 

Şok, kalp-damar sisteminin organlara uygun kanlanma yapamaması sebebiyle ortaya çıkar. Daha sonra ise tansiyon düşüklüğü ile seyreden şok akut dolaşım yetmezliği olarak tanımlanır. Şok, ölüme neden olabilen ciddi bir hastalıktır. Korkutucu veya travmatik bir olaydan sonra oluşabilir.

 

Şokun 5 adet türü vardır

 

Şok türleri; septik şok, anafilaktik şok, kardiyojenik şok, hipovolemik şok ve nörojenik şok olmak üzere beşe ayrılır. Septik şokun nedenleri zatürre, deri enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Kanda fazlalaşan bakterilerin toksin salmasıyla septik şok oluşmaktadır. Anafilaktik şok alerjik reaksiyon veya şiddetli derecede aşırı duyarlılık türüdür. İlaçlar, gıda alerjileri ve böcek sokmaları anafilaktik şoka neden olmaktadır. Kardiyojenik şok vücuda yeterli miktarda kan tedarik edilmediği ve kalbin hasarlı olduğu zamanlarda ortaya çıkar. Sonucunda ise konjestif kalp yetmezliği veya kalp krizi gerçekleşebilmektedir. Hipovolemik şok sıvı kaybı ve aşırı derecede kan kaybı sonucu oluşmaktadır. Nörojenik şok ise yaralanma ya da travmatik bir kaza nedeniyle gerçekleşen omurilik zedelenmesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

 

Omurga yaralanmaları şok nedenleri arasındadır

 

Şok nedenleri; yanıklar, enfeksiyon, omurga yaralanmaları, kalp rahatsızlıkları ve şiddetli alerjik reaksiyonlardır.

 

Şok belirtileri; hızlı solunum, soğuk cilt, hızlı veya zayıf nabız, güçsüzlük ve baş dönmesidir.

 

Şokun 3 tane evresi vardır, bunlar; kompanse, dekompanse ve irrversibl.

 

Şoku önlemek için yapılması gereken ilk yardım uygulamaları; yaralının veya kazazedenin temiz hava alması sağlanmalı, kanama varsa hemen durdurulmalı, şok pozisyonu verilmeli, kazazede sıcak tutulmalı, hareket etmemesi sağlanmalı ve en kısa sürede sağlık kuruluşuna sevki sağlanmalıdır.

 

Şok pozisyonu nasıl verilir; yaralı düz bir biçimde sırt üstü yatırılır, yaralının bacakları yukarı kaldırarak (30 cm kadar) altına destek konulur, üzeri örtülerek ısıtılır ve yardım gelinceye kadar yaralının yanında kalınır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Turkish
Emg Nedir, afrika örgüsü nasıl yapılır,yeni bir iş,emes hastalığı nedir, Genel Bilgi Sitesi, Elektronik Sigara Likit, Elektronik Nargile, Elektronik Sigara