Şok Belirtileri Nelerdir? | Moda Blog

Şok Belirtileri Nelerdir?

 

 

Şok, vücuda yetersiz kan akışı sonucunda hayatı tehdit eden tıbbi bir durumdur. Şok genellikle ağır yaralanma veya hastalığa eşlik eder. Tıbbi şok, tıbbi acil bir durumdur ve vücudun dokularında oksijen eksikliği ( hipoksi ), kalp krizi ( kalp krizi ) veya organ hasarı gibi diğer durumlara neden olabilir. Belirtiler hızla kötüye gidebileceğinden acil tedavi gerektirir.

Tıbbi şok, travmatik veya korkutucu bir duygusal olaydan sonra ortaya çıkabilecek duygusal veya psikolojik şoktan farklıdır.

 

 Belirtileri Nelerdir?

 

Hayati risk taşıyan şok belirtileri soluk veya gri ten ile birlikte, zayıf fakat hızlı nabız, sinirlilik, susuzluk, düzensiz solunum, baş dönmesi, aşırı terleme, yorgunluk, cansız gözler, kaygı, mide bulantısı ve idrar azalması gibi semptomlara soğuk ter atma eşlik eder.

Tedavi edilmezse şok genellikle ölümcüldür. Şok tedavi edilirse nedeni, kişinin sahip olduğu diğer bozukluklara, herhangi bir organ yetmezliğinin varlığı ve ciddiyetine, tedaviye başlamadan önce geçen süreye ve verilen tedavi türüne bağlıdır. Tedaviden bağımsız olarak, özellikle yaşlı insanlarda büyük bir kalp krizinden sonra şok sebebiyle ölüm olasılığı çok yüksek olarak gözlemlenmiştir.

 

 Şok Esnasında Ne Yapılmalı?

 

Şok teşhis edildiğinde derhal tedavi almak önemlidir. Şokta olan biri görüldüğünde, ilk adım acil tıbbi yardım için 112’yi aramaktır. Herhangi bir kanama var ise durdurulmalıdır. Daha sonra şoka uğrayan birey yatırılmalı ve sıcak tutulmalıdır. Kanın kalbe geri dönmesi için kişinin bacakları yaklaşık bir iki ayak mesafesi kadar yükseltilmelidir. Nefes kontrolü yapılmalıdır. Kusmanın teneffüs edilmesini önlemek için kafa yana döndürülmelidir. Hiçbir şey ağızdan verilmemelidir.

Acil tıbbi teknisyenler (ATT’ler) geldiğinde, yüz maskesi ile oksijen verilebilir veya nefes almaya yardımcı olmak için mekanik bir cihaz sağlayabilirler. Ayrıca kan basıncını yükseltmek için damardan büyük miktarda sıvı verebilirler bunun yanı sıra kan nakli de yapılabilir.

 

Şok Belirtileri Nelerdir?” için bir yorum

  1. Любишь петь, только не получается? Тебе поможем!
    Только у нас – Заставь удивиться родных и близких! Запиши свою песню красиво у себя дома!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Turkish
Emg Nedir, afrika örgüsü nasıl yapılır,yeni bir iş,emes hastalığı nedir, , Elektronik Nargile, Elektronik Sigara Likit ,Elektronik Sigara