Karın Ağrısı Neden olur? | Moda Blog

Karın Ağrısı Neden olur?

 

 

Vücutta göğüs bölgesi ile kasıklar arasındaki bölgede hissedilen ağrı karın ağrısıdır. Karın bölgesinde çeşitli organlar bulunur ve sorunların belirtisi genellikle karın ağrısı olarak kendini gösterir. Fakat karın ağrısını sadece organlarla ilişkilendirmek de doğru değildir. Ağrının sebebini anlamak için ağrının yerini saptamak önemlidir. Karın bölgesini dört farklı bölüme ayırabiliriz. Sol üst ve alt, sağ üst ve alt bölgeleri ağrının yerini tespit etmede önemli olmaktadır. Ağrıyan bölgedeki organlar ağrının sebebi olabilir. Karaciğerle ilgili ağrılar karnın sağ üst bölgesinde hissedilirken, apandiste bağlı ağrılar sağ alt kısımda hissedilebilir. Hastanın ağrının yerini tarif etmesi, belirtilerle ve gerçekleştiği zamanla birlikte teşhis konulması kolaylaştıracaktır.

 

Karın ağrısının pek çok nedeni olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu, şiddetli adet sancıları, endometriozis, pelvik iltihabi hastalık, dış gebelik, yumurtalık kistleri gibi nedenlere bağlı olarak karın ağrısı oluşabilir. Ağrı çok şiddetli ise acil durum olduğunu anlayabilirsiniz. Ağrının kişide soğuk terlemeye neden olması, istifra ettirmesi, vücudun hareketi sonucunda dayanılmaz hale gelmesi, ağrı kürtaj sonrası ya da herhangi bir tedavi sonrasındaki iki gün içerisinde oluştuysa, göğse ve sırta doğru yayılma gösteriyorsa acilen doktora başvurulması gereklidir.

 

Karın ağrısına sebebiyet vermemek için;

 

  •  Yağlı yiyecekler tüketmemek
  • Bol miktarda su içmek
  • Az fakat sık sık yemek
  • Egzersiz yapmak
  • Dengeli beslenin, lifli besinler tüketin
  • Gaz yapan yiyecek, içeceklerden uzak durun.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Turkish
Emg Nedir, afrika örgüsü nasıl yapılır,yeni bir iş,emes hastalığı nedir, Genel Bilgi Sitesi, Elektronik Nargile, Elektronik Sigara Likit ,Elektronik Sigara