İshal Nasıl Geçer? | Moda Blog

İshal Nasıl Geçer?

 

İshal nasıl geçer bu yazımızda sizlere bu konuda bilgi vermeye çalışacağız. Öncelikli olarak bilinmesi gerekir ki bir çok kez insanın yaşantısı boyunca karşısına gelebilen bir bağırsak rahatsızlığıdır. Aslında genel anlamda söylemek gerekirse dışkının normalden daha yumuşak, sık ve günlük olarak fazla sayıda çıkması aynı zamanda da sulu olması durumuna ishal ismi verilmektedir. Suyun ana emildiği yer aslında kalın bağırsaktır. Ancak bazı zamanlarda bu suyun emilimi konusunda sıkıntılar oluşabilir. Bu durumda bağırsakta bulunan su dışkıyla dışarı çıkar ve buna da ishal verilmektedir. Çok nedeni olan bir semptomdur. 5 yaş altı çocuklar göz önünde bulundurulduğunda zatürre hastalığından sonra en çok ölüm sonuçlanan hastalıkların başında ishal gelmektedir. Bu yüzden de özellikle bebeklerde bitkisel çözüm yöntemleri çok büyük önem arz etmektedir.

 

İshale Ne İyi Gelir?

 

İshale ne iyi gelir denildiğinde öncelikle elbette ki nedenlerini de bilmek gerekir. Genellikle beslenme bozuklukları önemli yer kaplamaktadır. Ayrıca baharatlı yiyecekler, alkol, çok lifli gıdaların yanı sıra süt ve süt ürünlerinin çok tüketilmesi de ishale neden oluşturabilir. İshal nedenleri arasında en sık olarak görünen aslında enfeksiyon kaynaklı ishal sebepleridir. Tüketilen gıdaların bozuk olması durumunda bakteri, mantar veya virüsler bağırsaklara gelir ve burada suyun emiliminin azalmasına sebep olur. Bu durumda da suyun vücuttan atılması için kalın bağırsak bunu dışkıyla birlikte dışarı atar. Bu da zaten az önce de bahsettiğimiz gibi ishal durumunu ortaya çıkarmaktadır.

 

İshale Faydalı Bitkiler Nelerdir?

 

İshale ne iyi gelir sorusuna şunu söylemek gerekir ki özellikle karanfil bu konuda bağırsak florasını dengelemesi açısından çok büyük fayda sağlamaktadır. 10 adet kuru karanfili kırdıktan sonra bir bardak suyla sabah ve akşam aç karnına içmek ishale fayda sağlamaktadır. Ayrıca pirinç suyu ve pirinç de yine düşük lif oranına sahip olduğu için ishale iyi gelen malzemelerdir. Bir gelenek olarak da göz önünde bulundurduğumuzda 1 kaşık Türk kahvesinin üzerine yarım limon sıktıktan sonra bunu yerseniz bu da ishal tedavisi için sıklıkla kullanılan önerilerden biridir. Yalnız tavsiyemiz birkaç dakika kadar su içmemeniz olacaktır. Ayrıca muz ile ishal tedavi edilebilirken zencefil çayı, patates çorbası, havuç, bal, elma sirkesi, böğürtlen ve kepek de yine ishalin tedavisi açısından önemlidir.

İshal Nasıl Geçer?” için bir yorum

  1. Great site. A lot of helpful information here. I am sending it
    to some friends ans additionally sharing in delicious. And obviously,
    thank you in your sweat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Turkish
Emg Nedir, afrika örgüsü nasıl yapılır,yeni bir iş,emes hastalığı nedir, Genel Bilgi Sitesi, Elektronik Nargile, Elektronik Sigara Likit ,Elektronik Sigara