Değişim Ve Gelişim Arasındaki İlişki | Moda Blog

Değişim Ve Gelişim Arasındaki İlişki

 

 

Değişim nedir?

 

Adaptasyon, mutasyon, seleksiyon, rejenerasyon hepsi birer değişmedir. Adaptasyon canlıların bulundukları ortama uyum sağlamasıdır. Hayatta kalması ve neslin devam ettirebilmesi için sevki ilahi ile vücudunda meydana gelen değişimlerdir.

 

Mutasyon, radyasyonun etkisi ille DNA molekülünün yapısındaki bozukluklardır. Mesela çift başlı kurbağa, yapışık ikiz çocuklar, eksik veya fazla parmaklı insanlar, iki başlı yılanlar gibi.

 

Seleksiyon, doğal seçilim de denebilir. Doğada canlılar en güçlü bireyi meydana getirmek için en dayanıklı dişi ile en dayanıklı erkeğin bir araya gelmesini ister. Çeşitli doğa kuralları ile bu iki vasıftaki çiftler bir araya gelir ve doğanın kanını gerçekleşmiş olur.

 

 Rejenerasyon Canlının Tazelenmesi Nedir?

 

Değişim bu kadarla sınırlı değildir tabi ama tanımlayacak olursak değişim organizmanın durumunun başka bir duruma geçmesidir. Bu değişim iyi veya kötü olabilir.

 

 Gelişim nedir?

 

Değişim kavramının içinde bulunur. Her zaman daha mükemmele gitmek demektir. istikrarlı, sürdürülebilir ve planlı bir faaliyetin neticesidir.

 

İnsan büyür, kilo alır, saçları uzar, boyu uzar. Fiziksel olarak gelişir. Araba kullanmayı öğrenir, konuşmaya başlar, balık tutar bilişsel olarak gelişir.

Sevmeyi öğrenir, nefret etmeyi öğrenir, gülmeyi öğrenir bilişsel olarak değişir.

İnsan okumayı öğrenir, yazmayı öğrenir, güzel konuşmayı öğrenir kişisel gelişim sağlar

 

Gelişim bir değişmedir ama değişme bir gelişme değildir. Değişme gelişmeyi de içine alan çok yönlü bir farklılaşmanın adıdır. Gelişme de o çok yönden pozitif yönde olanın adıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Turkish
Emg Nedir, afrika örgüsü nasıl yapılır,yeni bir iş,emes hastalığı nedir, Genel Bilgi Sitesi, Elektronik Nargile, böcek ilaçlama