Çocuklarda Bitlenmeyi Önlemenin Yolları | Moda Blog

Çocuklarda Bitlenmeyi Önlemenin Yolları

 

Okul dönemlerinde çocukların bitlenmesi daha fazla gündeme geliyor. Toplu olarak yaşanan yerlerde bit olma olasılığı çok yüksektir. Toplumda bir inanış vardır bitin pislikten olduğu, kirli saçlarda daha fazla bu sorunla karşılaşılacağıdır. Bilinenin aksine bit temiz saçı sever. Bu nedenle bit ve sirkeden korunma yollarını iyi bilmek gerekir.

 

 Nasıl Anlaşılır?

 

Çocukların saçlarını sık sık kontrol etmek gerekir. Bitler gri renkli canlılardır. 30 derecelik ortam ısısı bitlerin çoğalması için çok uygun ortam yaratır. Uygun ortamda çok kısa sürede çoğalırlar. Saç diplerine yumurtalarını bırakırlar bu yumurtalar da sirke olarak saçlara tutunur. Bu nedenle sık sık kontrol edilmesi gerekir. Günde 2 ila 8 defa kan emerek beslenirler bu da kafada kaşıntıya yol açar. Çocuğunuzun kafasını kaşıması bitlenme olduğunu anlamanın en kolay yoludur. Çocuk kafasını kaşıyorsa saçları dikkatlice kontrol edilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.

 

 Temizleme Yöntemleri

 

Tüm önlemlere rağmen eğer çocuk bitlendiği fark edilirse derhal bit ve sirkelerden kurtulmak için gerekli işlemler yapılmalıdır. Piyasada bulunan şampuanlar, spreyler, kremler kullanılmalıdır. Sadece bu ürünleri kullanmak bit ve sirkelerden kurtulmak için yeterli değildir. Şampuanlar bit ve sirkelerin ölmesini sağlar ancak saçlarda kalırlar. Tek kullanımda bitleri öldürecek ürünler tercih edilmelidir. Bit şampuanı uygulandıktan sonra saçlar temiz bir havluyla kurulandıktan sonra bit tarağı olarak bilinen sık tarakla taramak gerekir. Bu taraklar ölü bit ve sirkelerin saç dibinden toplanmasına yardımcı olur. Bu işlemler sonrasında saçlarda sirkeler kalabilir.

 

Çocuğun kafası dikkatli bir şekilde incelenerek kalan ölü bit ve sirkelerin temizlenmesi gerekir. Bir sonraki uygulamaya kadar bu işleme devam edilmelidir. Tüm bu işlemlerin ardından tamamen bit ve sirkeden kurtulmuş olunmaz. Uygun anti bit ürünüyle saçların belli aralıklarla yıkanması gerekir. Bu işlem haftada en az 2 defa tekrar edilmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Turkish
Emg Nedir, afrika örgüsü nasıl yapılır,yeni bir iş,emes hastalığı nedir, , Elektronik Nargile, Elektronik Sigara Likit ,Elektronik Sigara