Bebeklerde Sarılık | Moda Blog

Bebeklerde Sarılık

Bebeklerin ilk 28 günlük sürecine ‘’yenidoğan’’ dönemi denir. Yenidoğan bebeklerde görülen sarılıkların çoğu fizyolojik sarılıktır; yani belli bir tehlikesi yoktur ve bir iki hafta içerisinde kendiliğinden geçer.  Zamanında doğan  bebeklerin %60’ında; erken doğanların ise %80’inde sarılık görülebilir.

Sarılık, cilde sarı rengi veren bir maddenin kandaki seviyesinin yükselmesi ve deride birikmesiyle oluşur. Doğumdan önce bebeğin bilirubinini (Cilde sarı rengi veren madde) annenin karaciğeri temizler; doğumdan sonra ise bebeğin karaciğerinin maddeyi temizleyebilecek kapasiteye erişmesi birkaç gün alır; bu arada karaciğer tarafindan yeterince atılamayan madde artarak sarılığa neden olur.

Yenidoğan bebeklerde sarılığın erken tespiti ve takibi oldukça önemlidir çünkü, sarılık çoğunlukla kendiliğinden geçse de, bazı durumlarda maddenin yüksek seviyelere ulaşıp beyin hasarına neden olabilir. Bu yüzden sarılığı olan yenidoğanların özellikle ilk bir hafta-on gün içindeki doktor takipleri son derece önemlidir. On günden sonra kan beyin bariyeri kapanarak maddenin kandan beyne geçmesinin engellendiği kabul edilir.

Fizyolojik sarılık genellikle hayatın ikinci günü başlar, üç ve dördüncü günlerde en yüksek seviyesine ulaşır, daha sonra giderek azalır.

Sarılık önce yüzde başlar, maddenin seviyesi arttıkça sırayla göğse, karna, kol ve bacaklara doğru ilerler. Gözün beyaz kısmı da sararır. Ciltteki sarı renk en iyi gün ışığında ya da florasan lamba altında görülebilir. Parmakla hafifçe burun ya da karın cildine bastırılıp kaldırıldığında sarı renk daha açık bir şekilde tespit edilebilir.

Unutmayın ki, Bebeğinizin karın, kol ve bacaklarında sarılık varsa, bunun yanısıra çok uyuyorsa emmesi de zayıflamışsa kaçıncı gününde olursa olsun hemen doktorunuza başvurmalısınız. Çünkü bunlar bilirubin düzeyinin yükselmiş olduğunun göstergeleridir.
Bebeğinizde sarılık varsa doktor takibi yanında onu sık ve iyi beslemeniz sarılığın çabuk atlatılması açısından önemlidir.

Ancak; Sarılığın sık olarak görülmesine rağmen bu durum her bebek için geçerli değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Turkish
Emg Nedir, afrika örgüsü nasıl yapılır,yeni bir iş,emes hastalığı nedir, Genel Bilgi Sitesi, Elektronik Nargile, Elektronik Sigara Likit ,Elektronik Sigara