BAHAR YORGUNLUĞU NEDİR, NE İYİ GELİR? | Moda Blog

BAHAR YORGUNLUĞU NEDİR, NE İYİ GELİR?


Mevsim geçişlerinde hastalanıp kendinizi yorgun, bitkin, sıkılgan ve depresif olarak hissediyorsanız bahar yorgunluğu yaşıyor olabilirsiniz. Genelde mevsim geçişlerinde meydana gelen bahar yorgunluğu hem özel hayatı hem de iş hayatını olumsuz etkiliyor. Bu belirtiler nasıl geçer, bahar yorgunluğuna ne iyi gelir? Mevsim geçişlerinde hastalanıp kendinizi yorgun, bitkin, sıkılgan ve depresif olarak hissediyorsanız bahar yorgunluğu yaşıyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlar da en fazla ilkbahar ve sonbahar mevsiminin başlangıç döneminde belirtilerini göstermeye başlar. Kış aylarında yavaşlayan metabolizmanın baharın gelişine ayak uyduramamasından kaynaklanan bu yorgunluk,2 haftadan fazla sürüyorsa mutlaka uzman bir hekime başvurmalı ve yardım alınmalıdır.
BAHAR YORGUNLUĞUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR? 
Bireylerde görülen fazla uyku, sıkılganlık, daha fazla yorgunluk görülmeye başlamışsa işe gitmek ya da bir şeyler yapmak istemiyorsak bahar yorgunluğu belirtilerini taşıyoruz demektir. Bu belirtiler 2 hafta veya daha fazla sürmektedir. Kişilerde ortaya çıkan kaygı, asabiyet, uyku, dikkatsizlik, halsizlik yorgunluk gibi durumlar 2 haftadan uzun sürüyorsa ve tedavi edilmezse, yeniden tekrarlayabilmektedir. Ve daha farklı ve ciddi sorunlara neden olabilmektedir.
BAHARA STRESLİ GİRMEYİN!
Mevsimler insanların hormonlarını etkiler. Depresyona eğiliminiz varsa, stresli bir işte çalışıyorsanız, özel hayatınızda mutsuzsanız, bahara geçişte ruhsal değişimlerin sizde görülme ihtimali arttığını unutmayın. Kır yaşamında bu durum daha az görülürken, büyükşehirlerde yaşayanlar çevresel koşulların da etkisiyle bahar yorgunluğundan etkilenebilirler. Beslenme düzeniniz ve yediğiniz yiyecekler bu durumun oluşmasında etkili olabilmektedir.
BAHAR YORGUNLUĞU NASIL GEÇER? 
1-Bahar hazırlığını bahar gelmeden önce yapmalı.

2- Vücudumuzu geleceğe hazırlamak çok önemlidir.

3- Mevsimine uygun meyve ve sebzelerinden oluşan yiyecekler vücut dengemizi düzenlemede yardımcı olacağından bol tüketilmelidir.

4- Kış aylarında bolca C vitamini ve B vitamini depolamak bahara geçişte vücut dengemizi korumada önemli olacaktır.

5-Enerji verecek yiyecekler tüketmeliyiz.

6-Enerjiyi nasıl kullandığımıza dikkat etmeliyiz.

7-Dinlenme ve Uyku zamanları iyi ayarlanmalı ve doğru kullanmalıdır.

8-Su tüketimine dikkat edilmelidir.

9-Aşırı kahve ve çay tüketiminden kaçınmak gerekir.

10-Süt ve süt ürünlerini tüketmek önemlidir.

11-Düzenli egzersiz ve spor yapmak metabolizmayı düzeltmesi açısından önemlidir.
UZUN SÜREN ETKİLERE DİKKAT EDİN!
Bahar yorgunluğu geçiş evresinde yaşanan bu durumlar uzarsa bu durum başka hastalıkların habercisi olabilir. Kronik yorgunluk sendromu, Kansızlık, enfeksiyonlar, tiroit hastalıkları, bağışıklık sistemi hastalıkları, tümörler, yeme bozuklukları, fibromiyalji, depresyon,uyku bozukluğu, gibi sorunların habercisi olabileceğini unutmayın. Hemen doktora başvurun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Turkish
Emg Nedir, afrika örgüsü nasıl yapılır,yeni bir iş,emes hastalığı nedir, Genel Bilgi Sitesi, Elektronik Nargile, Elektronik Sigara Likit ,Elektronik Sigara