ALKOLÜN VÜCUTTAKİ ETKİSİNE DAİR DENEYLER | Moda Blog

 ALKOLÜN VÜCUTTAKİ ETKİSİNE DAİR DENEYLER

 

 

Toplumumuzda alkole bakış açısı genelde zararlı olduğu yönündedir. Gelin bu konuda ki araştırmalara bakalım.

 

Arada bir alkol kullanan kişiler vücutlarına iyilik ettiklerini söylerler. Aslında bu görüş ne kadar doğru? Bu konudaki ilk araştırmalardan biri 1979 da Archie Cochrane isimli bilim insanı tarafından yapılmıştır. O ve arkadaşları ABD, Avustralya ve İngiltere’nin de içinde bulunduğu 18 farklı ülkede kalp hastalıklarından ölüm oranlarının farklı olmasının ardında yatan nedenleri araştırdı. Cochrane, alkol seviyesi ile kalp damarlarında biriken yağ miktarı arasında ters bir orantı olduğunu fark etti. Daha sonra Cochrane, alkolün kendisinden ziyade, içerdiği aromatik bitki kökenli diğer bileşimlerin bu etkide bulunduğu sonucuna vardı. 1986’da yapılan diğer bir araştırmada ise ABD’de 50 bin erkek doktorum beslenme alışkanlıkları ve sağlık durumları yaklaşık iki yıl boyunca gözlemlendi. Daha fazla alkol tüketen doktorlarda, beslenme alışkanlıklarından bağımsız olarak daha az kalp ve damar hastalıkları görüldü. Haftada üç-dört alkol alan kişilerde kalp krizi riskinin daha düşük olduğu görüldü. Alkolün faktörlerin dengesini iyi yönde değiştirici etkisinin olabileceği düşünülüyor.

 

Diğer araştırmalarda da alkolün bu etkili nokta etkisi, beyinde kan pıhtılaşması sonucu felç ve genel olarak ölümler üzerinde de etkili olduğu düşünülmekte.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Turkish
Emg Nedir, afrika örgüsü nasıl yapılır,yeni bir iş,emes hastalığı nedir, Genel Bilgi Sitesi, Elektronik Nargile, Elektronik Sigara Likit ,Elektronik Sigara