Koçluk Eğitimi Nasıl Alınır?

0
243
koçluk
koçluk

 

Koçluk Nedir?

 

Koç insanın kişisel gelişim sürecinde ona yardımcı olan, tecrübeleri ve yardımları ile kişiyi yönlendiren ve başarıya ulaşmasına teşvik eden kişidir. Koç kişiye kendini tanımasında yardımcı olur ve kişinin çevresel faktörleri anlamlandırmasında ve farklı bakış açıları kazanmasında yararlı olur. Koç kişinin belirlediği hedefte doğru yöntemlere başvurmasını sağlar.

 

 Koçluk Eğitimi Nedir?

 

Koçluk eğitimi; kişilere koçluk mesleğinin icrası için uzmanlık gerektiren konularda uzmanlık gerektiren konularda eğitim veren sistemdir.

 

 Koçluk Eğitimi Nasıl Alınır?

 

Koçluk eğitimi farklı kurum yahut kişiler tarafından birbirinden farklı saatlerle verilebilmektedir. Bu eğitimler genel anlamda 20 saat ile 200 saat arasında değişebilmekle birlikte Uluslararası Koçluk Federasyonu’na göre yeterli koçluk eğitimi 60 saat olarak belirlenmiştir. Birçok kurum bu eğitimi 60 saat olarak belirlemiştir. Bu 60 saatin 30 saati genelde uygulamalı eğitime ayırılır.

 

 Koçluk Eğitiminin Faydaları

 

Koç kişiye belirlediği hedefte, rasyonel odak noktaları belirleyerek hedefin gerçekleşmesinde önemli katkılar sağlar. Koçluk kişinin potansiyelini anlamasında, kendi farkındalığını geliştirmesinde yardımcı olan bir kurumdur. Bu sebeple koçluk işini yapacak kişinin yeterli sürelerde, yeterli kurumlarda, yeterli sürelerde eğitim alması gerekir. Aksi takdirde yardımına başvuran kişileri yanlış yöndlendirerek onların hedeflerine ulaşmalarında ciddi sorunlara yol açabilecektir. Bu sebeple koç, koçluğun gerektirdiği yeterliliğe sahip olabilmek için; bir teorik eğitim ve pratikte karşılaşabileceği durumlara çözüm sunabilmesi açısından yeterli sürelerle uygulamalı eğitim ve gerekli teorik eğitimini almış olması gerekmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here