Bireysel Koçluk Hizmetinin Amacı Nedir?

0
441
bireysel koçluk
bireysel koçluk

 

 

Günümüzde şehir hayatı ve yoğun iş trafiği zaman planlaması yapmanın önündeki en büyük engeldir. Çoğunlukla ne yapmak, nereye varmak istediğimizi düşünmeden amaçsızca harcarız zamanı. Başarıyı yakalamak ve mutlu olmayı da tesadüflere bırakmış oluruz böylelikle. İşte bireysel koçluk böyle bir durumda insanın kişisel gelişimine katkı sağlayan profesyonel bir yardımdır.

 

 Bireysel Koçluğun Faydaları Nelerdir?

 

Bireysel koçluk her şeyden önce kişinin kendi hayatını yönetmesini sağlar. Bireysel koçluk sayesinde kendisinin farkına varmasını ve bu doğrultuda hedefler koymasına yardımcı olur. Geleceğe dair planlar yapması ve bu planları uygulamak için motive olmasını sağlar. Kişinin gerçek performans ve potansiyelini ortaya çıkarır. İletişim becerilerinin gelişmesinde olumlu katkı yapar. Kendisini nelerin engellediğini fark eder ve bunlarla mücadele yöntemleri geliştirir.

 

 Bireysel Koçluk Çeşitleri Nelerdir?

 

Dünyada yaklaşık 50 yıldır var olan kişisel gelişim ve koçluk uygulamaları ülkemizde son 10 yılda yaygınlaşmaya başlamıştır. Esasında çözüm ortağı olan bireysel koçluğun yaşam koçluğu, öğrenci koçluğu, ebeveyn koçluğu, aile koçluğu, ilişki koçluğu, sporcu koçluğu ve satış koçluğu gibi çeşitleri vardır.

 

 Bireysel Koç Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir

 

Her şeyden önce bireysel koç tercihinde bulunurken akredite bireysel koçluk eğitimi almış, alanında uzman kişiler tercih edilmelidir. Ayrıca kişisel gelişim alanındaki tecrübesine de mutlaka dikkat edilmelidir. Bireysel koçluk bir süreç olduğundan kişiler arasındaki uyum bu sürecin başarıya ulaşmasında etkili olacaktır. Bireysel koçluk hizmetinde en önemli olan husus ise güvendir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here